Національна Академія Аграрних
наук України
Національний науковий центр
«Інститут механізації та електрифікації
сільського господарства»
тел.
(04571)-31100
08631, Київська область, Васильківський район, смт Глеваха, вул. Вокзальна, 11

Дискусійна панель "Перспективи розвитку вітчизняного с.-г. машинобудування"

В межах заходів Міжнародної виставки Агро Експо – 2018, яка проходила 26-29 вересня в м. Кропивницький, 26 вересня відбулась панельна дискусія на тему: Перспективи розвитку вітчизняного сільськогосподарського машинобудування.

У заході прийняли участь академік Адамчук В.В. – Директор Національного наукового центру Інститут механізації та електрифікації сільського господарства Національної академії аграрних наук України, який був модератором, Коваль А.А. – генеральний директор ПАТ Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе”, член-кореспондент Кюрчев В.М. – ректор Таврійського державного агротехнологічного університету, Калапа С.Г. – голова правління-генеральний директор ПАТ “Ельворті”, Гавриленко П.М. – голова правління “Богуславська сільгосптехніка”, Загривець Ф.І. – генеральний дирпектор агрофірми “Фотуна”, а також представники Мінагрополітики, Мінекономіки, асоціації “Украгромаш”, Української асоціації аграрних інженерів та учасники і відвідувачі виставки.

Учасники дискусії обговорили причини, які призвели до скорочення працюючих в галузі сільськогосподарського машинобудування та скорочення обсягів номенклатури і обсягів виробництва сільськогосподарської техніки. Було, зокрема, відмічено, якщо у сегменті техніки для вирощування польових культур за енерго-, ресурсоощадними технологіями досягнуто певної позитивної динаміки з відвоювання вітчизняного ринку у зарубіжних фірм, то стосовно самохідної техніки (трактори, зерно- та кормозбиральні комбайни тощо) проблема залишається не вирішеною. Це призводить не тільки до вимивання валюти з України та збитків вітчизняної економіки, але ще і несе загрозу продовольчій безпеці нашої держави в цілому. В зв’язку з цим бажаним є формування Державної програми з розвитку вітчизняного сільськогосподарського машинобудування, при розробленні якої на себе чітко візьмуть взаємоузгоджені зобов’язання держава і бізнес з встановленням необхідної відповідальності за виконання цих зобов’язань. Окрім того, учасники дискусії прийшли до висновку, що ефективність діючої Програми отримання часткової компенсації вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання українського виробництва можна значно поліпшити, якщо здійснювати зазначене здешевлення в першу чергу стосовно нових технічних засобів (які тільки ставляться на виробництво) протягом перших кількох років їх виробництва, а ті позиції з яких українські виробники є монополістами на вітчизняному ринку можна не включати під дію програми.

За результатами обговорення була прийнята рекомендація асоціації “Украгромаш” та Українській асоціації аграрних інженерів щоб вони зробити письмове звернення до Кабінету Міністрів України, в якому привернули увагу до наступного:

При закликах дотримуватися «рівних і чесних конкурентних умов», всі країни Європи у своєму законодавстві мають цілий арсенал інструментів державної підтримки промисловості та аграрного сектору, залучення і захисту інвестицій, доступу до дешевих кредитів, які дозволяють істотно знизити витрати на створення нових потужностей і, головне, здешевити вироблену продукцію.

Серед ключових проблем, які знижують інвестиційну привабливість вітчизняного машинобудування та створення мультиплікативного ефекту для інших галузей української промисловості, першочергового вирішення потребують:

1.     Удосконалення чинної бюджетної та податкової політики.

2.     Захист внутрішнього ринку.

3.     Стимулювання попиту сільськогосподарських товаровиробників на сільськогосподарську техніку та іншу промислову продукцію вітчизняного виробництва.

4.     Створення системи фінансової підтримки інвестиційних проектів.

5.     Впровадження інструментів управління ринком праці і створення нових робочих місць.

6.     Удосконалення митного законодавства України.

7.     Підвищення інвестиційної привабливості машинобудівної галузі України.

8.     Законодавче врегулювання створення на території України вільних економічних зон промислового типу.

9.     Створення в Мінагрополітики структурного підрозділу, який буде здійснювати координацію державної політики з питань розвитку вітчизняного сільськогосподарського машинобудування та технічного переоснащення агропромислового виробництва.

10. Посилити механізми державної підтримки технічного переоснащення агропромислових підприємств на основі вітчизняної технікияка забезпечить виробництво конкурентоспроможної сільськогосподарськопродукції за енерго-, ресурсоощадними технологіями.

Вирішення цих проблем та започаткування Державної програми з розвитку вітчизняного сільськогосподарського машинобудування забезпечать розвиток вітчизняного виробничого та науково-технічного потенціалу, створення робочих місць, збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, економічну та продовольчу безпеку України, а також підвищення соціальних стандартів життя населення України.