Національна Академія Аграрних
наук України
Національний науковий центр
«Інститут механізації та електрифікації
сільського господарства»
тел.
(04571)-31100
08631, Київська область, Васильківський район, смт Глеваха, вул. Вокзальна, 11

Науково-практичний семінар "Виробництво картоплі в сучасних умовах"

29 березня 2018 р. в ННЦ «ІМЕСГ» відбувся плановий науково-практичний семінар з питань виробництва картоплі в сучасних умовах проведений згідно з Положенням науково-консультаційного центру з механізованого виробництва картоплі та овочів у фермерських господарствах Київської області.

У семінарі взяли участь заступник губернатора Київської області Турчак І.М, директор Департаменту агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації Шупик С.М.  і голова асоціації фермерів і приватних землевласників Київської області О.І. Чубук.

Організаційні питання були покладені на ННЦ «ІМЕСГ» і Інститут картоплярства.

Учасників семінару ознайомив із досягненнями Інституту картоплярства НААН викладеними на спеціальному демонстраційному стенді його директор Бондарчук А.А.

Директор ННЦ «ІМЕСГ» Адамчук В.В.  провів екскурсію по музею історії інституту.

На пленарній частині науково-практичного семінару із ступним словом виступив директор ННЦ «ІМЕСГ» Адамчук В.В..

Директор Інституту картоплярства НААН Бондарчук А.А.  доповів про загальний сучасний стан виробництва картоплі в Україні і тенденції його розвитку. Україна в 2017 році посідала 4 місце в структурі світового виробництва картоплі (21,7 млн. т), а експорт склав тільки 17,7 тис. т. лідери з виробництва картоплі – Хмельницька, Житомирська, Сумська, Чернігівська і Полтавська області. Переробка картоплі обмежена невеликими обсягами внутрішнього ринку споживання.

Доповідач зупинився на стримуючих факторах розвитку галузі картоплярства, зокрема перевиробництві і «низькому старті» цін на ранню картоплю.

Заступник  директора  з  наукової  роботи  Інституту картоплярства  Олійник Т.М.  розповіла про технології оздоровлення сортів картоплі методом хіміотерапії в поєднанні з культурою апікальних меристем.

Завідувач лабораторії первинного насінництва Інституту картоплярства Рязанцев М.В. доклав про особливості технологій вирощування насіннєвої картоплі.

Завідувач лабораторії селекції Поліського дослідного відділення Інституту картоплярства Писаренко Н.В.  зупинилась на пріоритетних напрямках селекції картоплі. В Полтавській дослідній станції вирощується близько 25 високопродуктивних сортів картоплі різних груп стиглості.

Член-кореспондент НААН, доктор с.-г. наук, професор Бикін  А.В. зосередився на питаннях, які обмежують економічну ефективність вирощування картоплі. Зокрема, наявність власної системи машин для посадки, догляду та збирання потребує великих матеріальних витрат, які окупаються тільки при відповідній концентрації виробництва картоплі і високій урожайності. Освітив питання раціонального використання вологи.

Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Шатковський А.П зупинився на питаннях технології і технічних засобів для зрошення картоплі, зокрема на питаннях дощування, крапельного зрошення і підґрунтового крапельного зрошення.

Генеральний директор корпорації «УкрАвто» Погорілий О.В.  розповів про виробника корейських тракторів «LS Traktor». На даний час фірмою експортуються трактори до більш ніж 40 країн світу серії J, XR, U, V, PLUS, H.

Технік-механік ННЦ «ІМЕСГ» Кусайко В.С. поділився 50-річним досвідом створення в інституті техніки для виробництва картоплі, зокрема, на увагу заслуговує співпраця з німецьким «Веймаркомбінатом». Актуальним на сьогоднішній день є вирощування картоплі широкорядним способом з локальним внесенням добрив, здвоєння коліс при міжрядних обробітках ґрунту.

Старший науковий співробітник ННЦ «ІМЕСГ» Присяжний В.Г запропонував розроблені в ННЦ «ІМЕСГ» ефективні заходи із адаптації технологій вирощування картоплі до умов посушливого клімату. Це полив, вирощування картоплі з міжряддям 85 та 90 см, розпушування ґрунту, мульчування, вирощування посухостійких сортів картоплі, обробка бульб картоплі перед садінням та посівів в процесі вегетації препаратами, які підвищують посухостійкість рослин, раннє та літнє садіння, садіння ранніх сортів картоплі. Особливу увагу слід звернути на операції, які спрямовані на збереження та накопичення вологи в ґрунті.

Представник ПП «Аврора-Сервіс» Ачкевич В.І.  розповів про використання технологій і технічних засобів Великобританії та Ірландії.

Провідний агроном компанії «Агрітема» Волинець П.К.  розповів про технології захисту картоплі та інших сільськогосподарських культур з використанням біопрепаратів.

В обговоренні були підняті питання подорожання поливної води, випуску малогабаритної техніки для фермерських господарств і нестабільності ринків збуту картоплі.

За результатами науково-практичного семінару виявлені основні проблеми галузі картоплярства і започатковано співпрацю науковців із виробниками.